Podpora

Nejčastější dotazy uživatelů

01Co je to rekuperace a rekuperační jednotka?

Rekuperace je obecně zpětné získávání energie. Ve WAFE se zabýváme rekuperací tepla obsaženého ve vzduchu vašeho domu – naše technologie slouží k tomu, abyste mohli větrat a přitom neztráceli teplo, které v domě máte.

02Proč je dobré mít ventilaci s rekuperací?

Současné stavební trendy udělaly z domů neprodyšné objekty. Snaha snížit energetickou náročnost budov dává sice smysl jak z pohledu úspory nákladů, tak z pohledu udržitelného rozvoje, ale bez efektivní ventilace má pouhá izolace významné negativní vedlejší účinky. Nevětrané prostory trpí plísněmi a neobsahují dostatek kyslíku, který k životu nutně potřebujeme.

Donedávna měla i rekuperace svoje známé neduhy – například nadměrné vysušování prostor. WAFE proto vyvinulo řešení, které umí ventilovat, šetří energii obsaženou ve vnitřním prostředí a zachovává přirozenou vlhkost. Kromě toho také přiváděný venkovní vzduch filtruje, takže snižuje prašnost a výskyt škodlivin včetně hluku z ulice.

03Kolik stojí WAFE 350 ERV/HRV

Cenu systému větrání s rekuperací získáte od WAFE nebo našich partnerů šitou na míru Vašemu projektu. Stačí vyplnit jednoduchý formulář zde.

Na cenu ventilačního systému s rekuperací je nutné hledět komplexně. Doporučujeme hodnotit následující:

Pořizovací náklady - ty zahrnují vždy cenu jednotky, cenu doplňků k jednotce, cenu projektu, cenu rozvodů vzduchu s instalačním příslušenstvím a cenu instalačních prací. WAFE nabízí vždy komplexní řešení, které si může zákazník porovnat s konkurencí. Naší filozofií je vysoká kvalita, čemuž odpovídá i výběr komponentů. Věříme, že na srdci ventilačního systému - rekuperační jednotce - není rozumné šetřit, a proto nabízíme prémiový výrobek.

Provozní náklady rekuperace - porovnávejte cenu filtrů, frekvenci jejich výměny, snadnost údržby a celkovou účinnost systému. Celkový efekt rekuperace na snížení energetické náročnosti budovy ovlivňuje spotřeba elektřiny, kterou rekuperační jednotka při nastaveném průtoku vzduchu potřebuje. Vysokou energetickou účinnost jednotek WAFE umožňují kvalitní ventilátory německých výrobců a použié výměníky, které vyžadují sepnutí předehřevu až od -7 st. S WAFE nepotřebujete používat ani zvlhčovače vzduchu, protože entalpický systém odvádí vlhkost mnohem pomaleji než běžné výměníky.

Záruční podmínky - WAFE nabízí standardní záruční dobu na rekuperační jednotky 5 let.

Možnosti čerpání dotací - nezanedbatelným parametrem je možnost využití programu Nová zelená úsporám. NZÚ umožňuje čerpání dotace až do výše sto tisíc korun pro ventilaci s rekuperací v případě rekonstrukcí. Celková dotace na snížení energetické úspory novostaveb s rekuperací je až pět set padesát tisíc korun. Ne všechny ventilační systémy s rekuperací splňují podmínky pro čerpání. Jednou z podmínek je například minimální účinnost rekuperační jednotky - aktuálně na úrovni 75 % pro centrální systémy a 70 % pro decentrální (lokální) systémy.

04Proč je dobré mít doma přirozenou vlhkost?

V poslední době se rozšířil mýtus, že jakákoliv vlhkost v objektu je na škodu, způsobuje plesnivění a podobně. Tento pohled vychází ze zkušenosti z nevětraných, utěsněných domů.

Jaká je však ideální vlhkost vzduchu?

V obytných místnostech je dobré udržovat cca 40% vlhkost. Nízká vlhkost vzduchu vás nutí pro dosažení stejného pocitu tepla vytápět na vyšší teplotu, a to až o 2–3 °C. Dále nedostatečná vlhkost škodí zdraví, protože vysušuje nosní sliznice, dráždí dýchací cesty a snižuje obranyschopnost organismu. Příliš vysoká vlhkost – nad 60 % – také není vhodná. V kombinaci s chladnými povrchy je častou příčinou kondenzace vodních par a vzniku plísní.

Jednotky WAFE jsou standardně nastaveny tak, aby minimálně snižovaly přirozenou vlhkost prostředí a váš obytný prostor nevysušovaly. Snažíme se nejen větrat, ale udržovat vaše prostředí čisté a zdravé.

05Co všechno umí rekuperační jednotka vyvětrat?

Obecně jsou rekuperační jednotky určeny snad pro všechny typy objektů a prostor. Je však třeba vybírat ty správné. Jiný typ je vhodný pro technické prostory s nutností odlučování škodlivin a jiný pro obytné domy a byty.

Jednotky WAFE jsou primárně určeny pro prostory určené k bydlení (domy, byty, domovy důchodců, domovy mládeže apod.), školky, školy, kancelářské prostory a administrativní objekty. Jednotky však lze použít i ve výrobních prostorách, tzv. čisté výrobě (přesné montáže, laboratoře, plnicí linky apod.).

06Můžu si otevřít okna, když je rekuperační jednotka v provozu?

Okna si samozřejmě otevřít můžete! Pokud to však uděláte v zimě, systém rekuperace ztrácí smysl. Navíc, po instalaci systému zjistíte, že doma máte tak svěží vzduch, že vás ani nenapadne okno otevřít.

Většina z nás nežije na horách ani u moře a otevřené okno a průvan zejména ve městech a při nepříznivých klimatických podmínkách znamená nechat dovnitř proniknout prach, smog, alergeny, a nikoli čerstvý svěží vzduch.

07Proč bych si měl koupit WAFE raději než jinou jednotku?

Technologie WAFE využívá několika inovací, které výrazně zvyšují efektivitu zařízení a pohodlí zákazníka. Jedná se zejména o entalpický systém, který umožňuje návrat přirozené vlhkosti do prostředí. Není tak zapotřebí v teplotách těsně pod nulou venkovní vzduch předehřívat, jako to dělají běžné jednotky, předehřev se sepne až od -7 st. a není ani nutné instalovat další zařízení na regulaci vlhkosti vzduchu. WAFE funguje autonomně díky přesné senzorice a o svou pozornost si řekne uživateli online.

08Proč nemáte v nabídce nástěnný ovladač? Jak se jednotka ovládá?

Jednotka WAFE 350 je od samého počátku konstruována jako maximálně autonomní přístroj. Díky sensorům funguje jednotka samostatně, reguluje průtok vzduchu, řídí vlhkost a kontroluje stav filtrů.

Pokud potřebujete jednotku sami nastavit, pak máte k dispozici aplikaci MojeWAFE ve které můžete jednotku ovládat online z jakéhokoliv místa, kde právě jste. Můžete si nastavit vlastní týdenní režim, spouštět boost a sledovat, jaké prostředí doma máte.

Filozofie WAFE je, abyste o jednotce pokud možno vůbec nevěděli a věnovali se něčemu užitečnějšímu. To vnímáme jako její prémiovost. Nastavování a sledování funkcí jednotky nejspíš vaším koníčkem nebude.:-)

09Co to znamená WAFE?

Water, Air, Fire, Earth. Jsou to počáteční písmena elementů, se kterými spolupracujeme, abychom uspěli. Přestože jsme zcela česká firma, rozhodli jsme se pro tento akronym kvůli působení na mezinárodních trzích.

10Může rekuperační jednotka nahradit klimatizaci?

Nemůže. Jednotka není standardně vybavena žádným chladícím agregátem. Jednotka může pouze „chytře“ využívat rozdílu v denních a nočních teplotách a váš dům „předchlazovat“ díky funkci By-Pass. WAFE vyvíjí chladicí moduly, které fungují na zdravějším principu než klasická klimatizace, která je často zodpovědná za naše angíny a chřipky.