Zónové větrání s WAFE 201 a 201+

29.01.2019

 

Zónové větrání s WAFE 201 a 201+ snižuje celkové investice do rekuperace, snižuje spotřebu elektrické energie a zvyšuje kvalitu vnitřního prostředí.

PRINCIP ZÓNOVÉHO VĚTRÁNÍ

Při řízeném větrání s rekuperací je vzduch standardně distribuován a naopak odváděn z budovy rovnoměrně. Množství vzduchu ovlivňuje pouze výkon ventilátorů v rekuperační jednotce.

Cílem zónového větrání je řízeně směrovat vzduch zónovými klapkami tam, kde je ho nejvíce potřeba. Při zónovém větrání jsou primárně větrány ty prostory, které jsou v dané chvíli užívány. V nejjednodušší formě se přepíná proud vzduchu mezi dvěma zónami na přívodu a na odtahu vzduchu. To vede k efektivnímu dimenzování objemu jednotky (nižší pořizovací investice) a k jejímu efektivnímu používání (nižší provozní náklady).


ZJEDNODUŠENÉ SCHÉMA ZÓNOVÉHO VĚTRÁNÍ

na přívodu vzduchu. Řízeno pomocí CO2 senzorů. 


ŘÍZENÍ

Obvykle je bytová jednotka rozdělena pouze na 2 zóny. Lze však pracovat i s více zónami. Klapky, které ovlivňují proudění do jednotlivých zón, jsou řízeny buď čidly CO2 nebo časově. Směrování vzduchu není 100% do jedné nebo druhé zóny, ale s nastavitelným rozdělovacím poměrem. Díky tomu se nestane, že by jedna ze zón byla naprosto nevětraná.


BENEFITY

Díky cílenému větrání a nižšímu průtoku vzduchu (až o 40 % oproti nezónové koncepci) je dosaženo:

• Snížení prvotní investice, úspory místa a zjednodušení montáže díky možnosti instalace rekuperační jednotky o jeden řád menší velikosti.
• Splnění hygienických norem
• Nižší spotřeby na ventilátorech zhruba o 50%.
• Pozdější výměny filtrů (vlivem pomalejšího zanášení).
• Zvýšení kvality vnitřního mikroklimatu.
• Zachování přirozené hladiny vlhkosti.


Poptáváte rekuperační jednotku? Vyplňte jednoduchý poptávkový formulář a do 24 hodin zjistíte cenu.

 
Přečtěte si článek na dané téma: