Co žáky odvádí od učení?

30.04.2018

Moderní doba a nové technologie mají i jistá úskalí. Například je stále obtížnější soustředit se na učení. Všude kolem se totiž nachází mnoho rušivých elementů, které odvádějí naši pozornost. Pojďme se na ně blíže podívat.

1. Venkovní hluk

Hřiště, kde zrovna probíhá výuka tělocviku, umístěné přímo pod okny třídy. Hluk na chodbě. Rušná ulice za okny školy. To jsou faktory, které odvádějí pozornost dětí od učitele a nutí žáky sledovat spíše to, co se děje venku. Jistě, můžete zavřít okna a dveře, ale to není vždy nejlepší řešení. Chcete vědět proč? Čtěte druhý bod.

2. Špatný vzduch v učebně

Jakmile ve škole, která je zateplena a vybavena plastovými okny, zavřeme veškerá okna a dveře, vzniká další potíž. Vydýchaný vzduch s vysokou hladinou CO2. Obecně se jedná o závažný problém, který se nyní snaží řešit i Státní zdravotní ústav a média. Není divu. V dané situaci nám totiž nepomůže ani otevřít okna, protože tak do třídy vznikne hluk a průvan, který je potřeba k řádnému vyvětrání, zase rozvíří všechen prach. A to není vše. Přes zimu nám otevřením oken uniká nakumulované teplo a v letním období zase do učebny pouštíme prachové a pylové částice. Řešení je nasnadě - rekuperační jednotka, která si sama reguluje koncentraci CO2, rekuperuje teplo, zpětně získává vlhkost a odfiltrovává nebezpečné látky příchozího venkovního vzduchu.

3. Extrémní teploty ve třídách

Dalším velice rušivým elementem jsou vysoké nebo naopak nízké teploty. Vědci v rámci pokusu zjistili, že v případě snížení teploty z 25 na 20 °C se rapidně zvýšila produktivita žáků (Wargocki and Wyon, 2006). Ne vždy je ale možné správně regulovat teplotu ve třídách. Jedním z řešení jsou fólie na okna, které přes léto odrážejí sluneční paprsky a nepouštějí do třídy tolik tepla. Rekuperační jednotka navíc vzduch v letních měsících příjemně ochlazuje.

4. Špatné a nevyhovující světlo

Světlo rovněž ovlivňuje naši pozornost. Pokud zářivky svítí příliš jasně nebo je ve třídě příliš temno, ovlivní to pozornost žáků, kteří se mohou se cítit unaveně, zejména pokud tento stav provází vysoká koncentrace CO2.Světlo může ovlivňovat také schopnost dohlédnout na tabuli. Pro žáky je ideální denní světlo, které však ne vždy lze dodat v takové míře, v jaké by bylo potřeba. Proto je vhodné ho nahradit zářivkami, které neproblikávají a dodávají kvalitní světlo.

5. Naučné tabule, letáky, plakáty, obrázky a fotky na stěnách a v okolí učebny

Velkým problémem jsou jakékoli plakáty, fotky, naučné tabule a podobné objekty, protože odpoutávají pozornost od učení. Řešení je prosté – snížení množství rušivých plakátů, fotek, nástěnek a podobných rušivých elementů nebo použití přírodních barev namísto zářivých.

Zajímavá Vás, jaké další elementy ovlivňují naši pozornost? Podívejte se na infografiku.